Pelvis Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Pelvis Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Pelvis Kırığı

Pelvis kemiği, halk arasında şekli itibariyle leğen kemiği olarak da bilinir ve büyük pelvis kemiği ile küçük pelvisten oluşmaktadır. Küçük pelvis, halk arasında 'yalnız leğen' olarak bilinir. Pelvis kemiği, vücudumuzun orta bölümünde yer almakta ve gövdemizin uyluk kemiklerine bağlanmasında önemli bir rol oynar. İçerisinde birçok organ barındıran leğen kemiği, damar ve sinirsel yapıları da içerir. Vücudumuzun en büyük eklemi olan kalça eklemi de bu boşluğun içerisinde yer alır. Bu sebepten dolayı pelvis kemiğinde oluşabilecek kırıklar hayati tehlike arz edebilir ve kalıcı sakatlıklara neden olabilir.

Pelvis kemiğinin süngerimsi yapıda olması nedeniyle trafik kazaları, çeşitli spor yaralanmaları ve ileri yaşlarda yaşlılığın getirdiği durumlarla basit bir düşme bile pelvis kırığına neden olabilir. Bu kırıklar, genellikle kemik kaynaklı kanamalara yol açabilir.

Pelvis Kırığı ve Sonrası

Oluşabilecek kazalardan sonra erken dönemde, bu en hayati tehlikeyi oluşturan zaman diliminde, hastayı uygun bir şekilde sabitleyip derhal hastaneye sevk etmek gereklidir. Pelvis kırıkları sonrasında hayati tehlikeyi atlatan hastalarda, kırığın ciddi bir şekilde tespiti gereklidir.

Bununla beraber, cerrahi bir müdahaleden sonra meydana gelebilecek yan etkilerden sakınmak amacıyla, zaman zaman cerrahi müdahaleden ayrı bir tedavi şekli de uygulanabilir.

Pelvis Kırığı: Genel Bilgiler

Pelvis kemiğinin kırılması, tüm kemik kırıkları arasında yalnızca yüzde dört oranında görülmektedir. Pelvis kırıkları, yanında getirdiği yaralanmalarla mesane ve üretra yaralanmaları da görülebilmektedir. Pelvis kırıklarının üçte ikisi trafik kazalarında meydana gelmektedir.

Pelvis kırığı esnasında hastanın şok tablosu da gelişebilir. Hastanın rektal ve urogenital kanamaları varsa araştırılmalıdır. Hekim tarafından dikkatli bir şekilde nörovasküler muayene yapılmalı ve bununla beraber bilgisayarlı tomografi çekilmelidir.

Pelvis Kırığının Tedavi Süreci

Pelvis kırığı hastaları genel olarak dört haftalık yatak istirahati ile iyileşebilir. Ancak pelvisi fazla ayrışmış olan hastalarda uzun süreli cerrahi tedavi gerekebilir. Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Hastanın genel durumu ve vital bulguları dikkatle izlenmelidir.
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına erken dönemde başlanmalıdır.
  • Hasta mobilizasyonu, kırığın iyileşme sürecinde önem taşır ve dikkatle planlanmalıdır.

Sonuç olarak, pelvis kırıkları ciddi yaralanmalar olup, doğru ve hızlı müdahale gerektirir. Tedavi sürecinde multidisipliner bir yaklaşım benimsenmeli ve hastanın genel durumu sürekli olarak izlenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ufkun kaya

23 Nisan 2024 Salı

2yil once trafik kazasi sonucu legen kemigimin kirilmasi mesane bolumunun parcalanmasi ic kanamakolmasi sonucu hastaneye sevk edildim idrar hissiyatsizligim var karin on duvarim yok legen kemigimde aciklik var napabilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ufkun kaya, öncelikle yaşadığınız bu zor durum için geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Bu tür ciddi yaralanmalardan sonra uzman bir ortopedi ve üroloji doktoruna başvurmanız çok önemli. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri de iyileşmenize yardımcı olabilir. Doktorlarınız, sizin özel durumunuz için en uygun tedavi planını oluşturacaktır. Sağlık ve sabır dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pelvis Grafisi Özellikleri

Pelvis Grafisi Özellikleri

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Pelvis Nedir?

Pelvis Nedir?

İlginizi Çekebilir

Pelvis Renalis Yapısı

Pelvis Renalis Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pelvis Kası Egzersizleri Nelerdir?

Pelvis Kası Egzersizleri Nelerdir?

Pelvis Ap Çapı Kaç Olmalı?

Pelvis Ap Çapı Kaç Olmalı?

Pelvis Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pelvis Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kemik Pelvis Anatomisi Tipleri

Kemik Pelvis Anatomisi Tipleri

Pelvis Tipleri Pelvis Kemik Tipleri

Pelvis Tipleri Pelvis Kemik Tipleri