Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları Nelerdir?
05 Temmuz 2024

Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Pelvik Kasların Önemi

Pelvik kasları, vücudun en önemli kas gruplarından biridir. İsmi pek duyulmasa da, vücutta bulunan kaslar arasında kritik bir öneme sahiptir. Pelvik kaslarının güçlenmesi için yeteri kadar önem verilmeli ve hayati bir öneme sahip olan Kegel egzersizlerini yapmaya gayret gösterilmelidir. Pelvik kasları, kadınlarda idrar yapmaya ve idrarın kolay bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlar. Ayrıca, cinsel sorunların hemen hemen tamamı pelvik kaslarının hareketsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra idrar kaçırma, kronik pelvik ağrı, prostatta yangısal süreçler ve enfeksiyonlar gibi birtakım sorunlar pelvik kaslarının zayıflığından dolayı meydana gelmektedir.

Pelvik Kasların Kadınlardaki Rolü

Pelvik kasları, kadınlarda leğen kemiği içinde, vajinal ve anal bölgede yer alır. Karmaşık bir yapıya sahiptir ve her bir ucu iskelet sistemine bağlıdır. Pelvik kaslarının önemli görevlerinden biri, kadınlarda karın ve leğen kemiği içinde yer alan organların korunmasına ve vücutta tutulmasına yardımcı olmaktır. Organlar ve kemikleri bir örümcek ağı gibi sararak korunmasını sağlar. Bazı kaslar istemsiz bir şekilde çalışabilirken, pelvik kasları isteğe bağlı olarak çalıştırılabilir. Örneğin, kalp kaslarının çalışması istek dışı gerçekleşirken, kol kasları ise isteğe bağlı olarak çalıştırılabilir. Kadınlar gün boyunca pelvik kaslarını kullanır. İdrarı gelen bir kadının idrarını tutması, pelvik kaslarının çalışmasına neden olur. Ayrıca bu kas, kadınların rahat bir şekilde doğum yapmasına yardımcı olur. Hamilelik sırasında oluşabilecek hapşırmalar veya öksürmeler idrar tutamamaya neden olabilir. Pelvik kaslarının güçlenmesi bu tür sıkıntıların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Pelvik Kasların Erkeklerdeki Rolü

Erkeklerde cinsel isteksizliğin meydana gelmesinde etkili olan en önemli unsur, pelvik kaslarının zayıflığıdır. Bu kasın yeteri kadar çalışması, cinsel performansı artıracağı gibi boşaltım sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur. Erkeklerde bu kaslar penis bölgesinden başlayarak anal bölgeye kadar uzanır. Birbiri ile iç içe geçmiş olan bu kaslar organları koruyarak dışarıdan gelebilecek darbeleri en aza indirir.

Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları

  • Pelvik kasları, sindirim sisteminde meydana gelebilecek darbelerin vücuda etki etmesini önler.
  • Midede sindirilen besinlerin sağlıklı bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin üretmiş olduğu idrarı tutmada faydalıdır.
  • Çiftler arasındaki sorunlar genellikle cinsel ilişki eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu isteksizliğin nedeni ise pelvik kaslarının yeteri kadar çalışmaması ve zayıf olmasıdır. Pelvik kaslarının dengeli ve düzenli bir şekilde çalıştırılması, cinsel isteği artırarak cinsel yaşamın daha eğlenceli bir boyut kazanmasına yardımcı olacaktır.
  • İç organları koruyan kaslar pelvik kasıdır. Bu kas organların etrafını sararak sarkmasına engel olur. Ayrıca koşma, yürüme, yüksek bir alandan düşme veya sert zemine atlamada organların görebileceği zararı engelleyerek etkili bir şekilde korur.
  • Hamile olan kadınların doğum esnasında rahat bir şekilde doğurmalarına yardımcı olur. Bu kaslar kadınlarda da güçlü bir yapıya sahip olması halinde cinsel arzular artacak ve yapılan cinsel ilişkilerin mutlu bir şekilde olmasına yardımcı olacaktır.

Pelvik Kaslarının Zayıflamasına Neden Olan Faktörler

Pelvik kasları, kadınlarda oluşabilecek bazı durumlardan dolayı olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu durumlar arasında aşırı kilo kaybı ve menopoz süreci bulunmaktadır. Bu kasların yeteri kadar çalışmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Pelvik kasları, vücudun çeşitli bölgelerinin çalışmasını da etkilemektedir. Günlük olarak pelvik kaslarını çalıştırmak, vücudun sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pelvis Ağrısı Nedir?

Pelvis Ağrısı Nedir?

Pelvis İskeleti Görevleri

Pelvis İskeleti Görevleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Renal Pelvis Boyutu

Renal Pelvis Boyutu

Renal Pelvis Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Renal Pelvis Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Pelvis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pelvis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pelvis Türleri ve Özellikleri

Pelvis Türleri ve Özellikleri

Pelvis Renalis Yapısı

Pelvis Renalis Yapısı