Pelvis Bölgesi Ağrı Nedenleri?
13 Temmuz 2024

Pelvis Bölgesi Ağrı Nedenleri?

Pelvis Bölgesi

Pelvis bölgesi, leğen kemiği olarak da bilinir ve vücutta önemli bir yapısal ve koruyucu işlevi vardır. Yanlarda ve önde iki kalça kemiği, arkada ise sakral kemik ve koksigeal kemiğin birleşmesiyle oluşur. Bu kemiklerin birleşmesiyle leğene benzeyen bir kemik çatı ortaya çıkar. Pelvis, omurgamız ile kalça bölgesi arasında bir çatı yapısında olup, üreme organlarını dış etkenlerden koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu çatı, cinsiyete göre hafif değişiklikler gösterebilir ancak genellikle 60 derecelik bir açı ile durur.

Pelvis bölgesinde rektum, üretra ve vajinanın geçebilmesi için delikler vardır. Bu delikler, doğum sırasında annenin ve bebeğin zarar görmemesi için önemlidir. Doğum sırasında bebeğin vücut veya baş kısmı annenin pelvis kısmından büyük olduğunda, doğum esnasında anne veya bebek zarar görebilir. Bu yüzden pelviste delikler bulunur.

Vücudumuzdaki ağrı, sancı gibi bazı olumsuz durumlar pelvis bölgesinde ağrılara neden olabilir. Bu ağrının sebebi, bağırsaklarda, üriner ve üreme sisteminde oluşabilecek bir enfeksiyonun yansıması olabilir. Pelvis bölgesindeki ağrı kas, bağ veya doku yapısından kaynaklanabilir. Bazen bu ağrı bölgedeki sinirlere hasar verebilir.

Üreme Sisteminden Kaynaklanan Pelvis Bölgesi Ağrıları

 • Dış gebelik
 • Düşük
 • Yumurtalık kistleri
 • Yumurtalık kanseri
 • Adenomyozis
 • Menstrual kramplar
 • Ovulasyon ağrıları
 • İnflamatuar hastalıklar
 • Kasık fıtığı
 • Kolon kanseri
 • Böbrek taşları
 • Yapışıklıklar
 • Kabızlık

Pelvis Bölgesi Muayenesi

Pelvis bölgesi muayenesi, vajina ve dişi üreme organlarının (rahim, yumurtalıklar ve rahim yolu) muayene edilmesidir. Genellikle 18 yaşına gelindiğinde pelvis bölgesi muayenenizi yaptırmanız gerekmektedir. Doktorunuz, cinsel organlarınızın sağlıklı olup olmadığını muayene etmelidir. Jinekologlar, aile hekimleri, ergen tıp doktorları, dahiliye hekimleri ve uzman hemşireler bu muayeneyi gerçekleştirebilir.

Bu muayene özel bir muayene odasında yapılır ve yaklaşık 10-15 dakika sürer. Doktorunuz bölgede yara, döküntü, apse, tümör, kızarıklık gibi oluşumlar olup olmadığını kontrol eder. Ultrasonografi ile yapılan muayenede ise pelvis bölgesinin iç tarafında oluşabilecek rahim kanseri, yumurtalık kistleri ve endometriozis gibi hastalıkların tespiti yapılır.

Erkeklerde pelvis ağrıları ise prostat, idrar yollarında taş oluşumu, kolon kanseri, testislerde iltihap (orşitis), penis enfeksiyonu, kasık fıtığı, hemoroit (basur) ve sistosel gibi durumlardan kaynaklanabilir. Erkek bebeklerde ise 1,5 ya da 2 yaşına gelene kadar pelvis bölgesi muayenesi yapılmalıdır. Bu yaşlardaki erkek bebeklerde, karın boşluğundan testis torbasına testislerin inmesi gerekmektedir. Eğer bu yaşlara kadar testisler inmemişse ameliyatla bu durum düzeltilmelidir, aksi takdirde kısırlık söz konusu olabilir. Erkeklerde 16 yaşında pelvis bölgesi muayenesi yaptırılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sevim

12 Temmuz 2024 Cuma

Pelvis bölgesinde ağrı hissetmemin sebebi ne olabilir? Bu ağrıların üreme sistemi ile ilgili olabileceği ihtimalini nasıl değerlendirebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevim Hanım, pelvis bölgesindeki ağrıların birçok farklı nedeni olabilir. Üreme sistemiyle ilgili olup olmadığını değerlendirmek için bazı belirtilere dikkat edebilirsiniz. Örneğin, adet dönemi sırasında veya cinsel ilişki sonrasında ağrılar artıyorsa, bu durum üreme sistemi ile ilgili olabilir. Ayrıca, idrar yaparken yanma hissi, anormal vajinal akıntı veya düzensiz adet kanamaları gibi belirtiler de üreme sistemi ile ilgili sorunlara işaret edebilir. Bu tür belirtiler yaşıyorsanız, bir kadın doğum uzmanına başvurmanız faydalı olacaktır. Böylece, daha ayrıntılı bir değerlendirme yapılarak doğru tanı konabilir ve uygun tedavi planı oluşturulabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik Pelvis Anatomisi Tipleri

Kemik Pelvis Anatomisi Tipleri

Pelvis Ap Çapı Kaç Olmalı?

Pelvis Ap Çapı Kaç Olmalı?

Renal Pelvis Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Renal Pelvis Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Pelvis Ağrısı Nedir?

Pelvis Ağrısı Nedir?

Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları Nelerdir?